Laima
  • LV
  • RU
  • EE
  • EN
  • Sk
  • LT
Vēsture
Vēsture
Vēsture
<>

Par saldumu nozares pamatlicēju Latvijā uzskata vācieti Teodoru Rigertu. Uzkrājis pieredzi ceļojot pa dažādām pasaules valstīm, 1870. gadā Rīgā, Zaļajā ielā viņš nodibināja uzņēmumu, kurā smaržo šokolāde. Gadu gaitā Rigerta fabrika kļuva par vienu no lielākajām saldumu ražotājām Baltijā un pat plašajā Krievijā. Pieprasījums pēc saldumiem Rīgā pieauga, un laika gaitā par nopietnāko konkurentu kļuva 1881. gadā dibinātā Gēgingera fabrika, kurā ražoja pilnīgi visu: no saldumiem līdz pat zivju konserviem. Taču pirmās Latvijas Republikas iedzīvotājiem vismīļākais bija latvietis Vilhelms Ķuze, kurš savu uzņēmumu izveidoja 1910. gadā. Pateicoties viņa saldumu augstajai kvalitātei un prasmei izcili tos reklamēt, no mazas konditorejas bodītes tika izveidots stabils uzņēmums - Staburadze.

Ja Ķuzi dēvēja par Latvijas saldumu karali, tad karaliene noteikti ir Laima, kuras pirmsākumi meklējami 1921. gadā. Fabrika atradās tagadējā Miera ielā. Laima strauji auga, paplašināja darbību, un 1930. gadā šeit jau strādāja 500 darbinieki. Produkcija bija nopērkama ne tikai Latvijā, bet arī Francijā, Anglijā, Ēģiptē, Libānā, Palestīnā un citur. 30. gadu otrajā pusē Laimas toreizējie īpašnieki nolēma Rīgu atstāt. 1937. gadā Latvijas valdība uzpirka AS Rigerts un Laimas akcijas un rūpnīcas apvienoja, tāpēc pamatoti var teikt, ka mūsdienu Laimas šokolādes gatavošanas prasme sākusies 1870.gadā ar Rigerta fabrikas nodibināšanu. Nu jau aizritējuši 140 gadi, kopš Laima lolo un attīsta šokolādes ražošanas tradīcijas, turpinot Latvijas saldumu ražošanas pieredzes un kvalitātes veiksmes stāstu.

1940. gadā, kad Latvija pārstāja eksistēt kā neatkarīga valsts, fabrikas un valsts īpašumi nokļuva Padomju Savienības pārvaldē. Uzņēmumus nacionalizēja. Gēgingera fabrika tika pārdēvēta par Uzvaru, Ķuzes Staburadzi pārsauca par 17. jūniju. Uzvara orientējās uz karameļu ražošanu, lielos daudzumos tās eksportējot uz Krieviju. Staburadzē tapa cepumi un tortes, savukārt Laima specializējās šokolādes un citu šokolādes produktu ražošanā.

Pēc Latvijas valsts neatkarības atzīšanas brīvā tirgus apstākļos, lai spēcinātu Latvijas saldumu ražotājus, ir notikusi lielāko Latvijas saldumu rūpnīcu saliedēšana un vadošo lomu ieguvis Laimas zīmols. Laima ir nākotnē orientēts uzņēmums. Saprotot tirgus apstākļus, saglabājot konkurētspēju un paplašinot darbību, Laima šobrīd ir lielākais saldumu ražotājs Baltijā.

2010.gadā piedzīvoja pirmizrādi filma Saldumu pilsēta, kurā ir atspoguļota Latvijas saldumu ražotāju un Laimas vēsture kopš pirmsākumiem. Filmas režisors ir Kaspars Goba, un to ir iespējams noskatīties šeit: